Zsámbéki Zichy Miklós Általános Iskola

Hétvége - B/Páros hét következik

2024. Április. 27, Szombat - Névnap: Zita

Iskolánk története

A tanító nem lelket és nem testet nevel, hanem - embert.” /Montaigne/

Iskolánk névadója - Zichy Miklós

  • 1709. május 12-én született. Pozsonyban.
  • 1730-ban vette át a Zichy birtok irányítását.
  • 1734-ben kötött házasságot Berényi Erzsébettel.

Zichy Miklós igen emberséges volt, ezért nagy szimpátia övezte Zsámbék lakói körében. Mély vallásosságát bizonyítja néhány Templom és kolostor, melyeket ő építtetett. Otthonosan mozgott a zene világában is. Művészetpártolását bizonyítja, hogy udvarában élt Bebó Károly is, aki a zsámbéki barokk templom csodálatos szószékét és mellékoltárait készítette.

Egyetlen gyermeke - Mária Josefha - 4 évesen a pestis járvány idején 1739-ben halt meg Zsámbékon. Az Immakuláta szobrot és az Angyalárok partján álló barokk kápolnát ő állította hálából a járvány elmúlása után.

  • 1745-ben Óbudán elkészült az új rezidenciája és édesanyja halála után odaköltözött. A zsámbéki barokk templom felszentelésére 1754-ben még egyszer eljött Zsámbékra.
  • 1758. február 14-én halt meg.

A zsámbékiak mindig nagy szeretettel gondoltak a humán érdeklődésű, emberséges Zichy Miklósra.

Iskolánk névadójának emléktábláját Bódás Tamás zsámbéki ötvös iparművész készítette.

Intézményünk 1983 óta ebben az épületben működik. 1998. október 9-től gróf Zichy Miklós nevét viseli. Az iskolánk Zsámbék és Tök község tanköteles tanulói számára biztosítja az iskoláztatási lehetőséget, de a létszámtól függően más településről is fogad tanulót. Az intézményünk feladata az 1-8. osztályos általános iskolai tanulók nevelése és oktatása. Feladata továbbá a német nemzetiségi nyelv oktatása (évfolyamonként 1 osztály), valamint a sajátos nevelési igényű tanulók nevelése és oktatása. A tehetséges tanulók fejlesztését különféle szakkörök keretében biztosítjuk, humán, reál, sport területen. A lassan haladó, hátrányos helyzetű gyermekek problémáinak megfelelően segítjük felzárkóztatásukat, beilleszkedésüket, ezért kislétszámú osztályokat is működtetünk. A rászorultaknak logopédiai és pszichológiai foglalkozást és gyógytestnevelési lehetőséget biztosítunk. Intézményünk céljai közé tartozik a hagyományápolás és új hagyományok megteremtése, valamint az önművelés, a szabadidő hasznos eltöltésének igényességére való belső igény kialakítása.

A nevelőmunkánk iránytűje a szeretet.

Itt vagy: Home Iskolánkról Iskolánk története